TommyHayes1989
Member
- Joined
- Jun 25, 2009
- Messages
- 971
- Reaction score
- 0
- Points
- 0
Here are the winners(and loosers) of this years Academy Awards
Please, feel free to voice your opinions
Do you agree with the choices?
*winners are listed in bold
Best Picture
The Hurt Locker
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Inglorious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up In The Air
Best Director
Kathryn Bigelow- The Hurt Locker
James Cameron- Avatar
Lee Daniels- Precious
Jason Reitman- Up In The Air
Quentin Tarantino-Inglorious Basterds
Best Actor
Jeff Bridges- Crazy Heart(as Otis Blake)
George Clooney-Up In The Air(as Ryan Bingham)
Colin Firth-A Single Man(as George Falconer)
Morgan Freeman-Invictus(as Nelson Mandela)
Jeremy Renner-The Hurt Locker(as Sgt. William James)
Best Supporting Actor
Christoph Walz-Inglourious Basterds(as Col. Hans Landa)
Matt Damon- Invictus(as Francois Peinaar)
Woddy Harrelson- The Messenger(as Capt. Tony Stone)
Christopher Plummer- The Last Station(as Leo Tolstoy)
Stanley Tucci- The Lovely Bones(as George Harvey)
Best Actress
Sandra Bullock-The Blind Side(as Leigh Anne Tuohy)
Helen Mirren- The Last Station(as Sofya Tolstoy)
Carey Mulligan- An Education(as Jenny Miller)
Gabourey Sidibe- Precious(as Claireece Jones)
Meryl Streep- Julia & Julia(as Julia Child)
Best Supporting Actress
Mo'Nique- Precious(as Mary Lee Johnston)
Penelope Cruz- Nine(as Carla Albanese)
Ver Farmiga- Up In The Air(as Alex Goran)
Maggie Gyllenhaal- Crazy Heart(as Jean Craddock)
Anna Kendrick-Up In The Air(as Natalie Keener)
Best Original Screenplay
The Hurt Locker- Mark Boal
Best Adapted Screenplay
Precious- Geoffrey Fletcher
Best Animated Feature
Up- Pete Docter
Best Foreign Language Film
El Secreto de Sus Ojos(Argentina) in Spanish- Juan Campanella
Best Documentary(Feature)
The Cove- Luois Psihoyos and Fisher Stevens
Best Documentary(Short)
Music By Prudence- Roger Ross Williams and Elinor Burkett
Best Live Action Short
The New Tenants- Joachim Black and Tivi Magnusson
Best Animated Short
Logorama- Nicolas Schmerkin
Best Original Score
Up- Micheal Giachinno
Best Original Song
The Weary Kind(from Crazy Heart)- Ryan Bingham
Best Sound Editing
The Hurt Locker- Paul Ottosson
Best Sound Mixing
The Hurt Locker- Paul Ottosson and Ray Beckett
Best Art Direction
Avatar- Rick Carter
Best Cinematography
Avatar- Mauro Fiore
Best Make-up
Star Trek- Barney Burnam
Best Costume Design
Young Victoria- Sandy Powell
Best Fim Editing
The Hurt Locker- Chris Innis and Bob Murawski
Best Visual Effects
Avatar- Joe Letteri,Richard Baneham and Andrew Jones
hope you guys sprak some debate:wub:
http://www.fm-base.co.uk/wiki/Up_in_the_Air_(film)
Please, feel free to voice your opinions
Do you agree with the choices?
*winners are listed in bold
Best Picture
The Hurt Locker
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Inglorious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up In The Air
Best Director
Kathryn Bigelow- The Hurt Locker
James Cameron- Avatar
Lee Daniels- Precious
Jason Reitman- Up In The Air
Quentin Tarantino-Inglorious Basterds
Best Actor
Jeff Bridges- Crazy Heart(as Otis Blake)
George Clooney-Up In The Air(as Ryan Bingham)
Colin Firth-A Single Man(as George Falconer)
Morgan Freeman-Invictus(as Nelson Mandela)
Jeremy Renner-The Hurt Locker(as Sgt. William James)
Best Supporting Actor
Christoph Walz-Inglourious Basterds(as Col. Hans Landa)
Matt Damon- Invictus(as Francois Peinaar)
Woddy Harrelson- The Messenger(as Capt. Tony Stone)
Christopher Plummer- The Last Station(as Leo Tolstoy)
Stanley Tucci- The Lovely Bones(as George Harvey)
Best Actress
Sandra Bullock-The Blind Side(as Leigh Anne Tuohy)
Helen Mirren- The Last Station(as Sofya Tolstoy)
Carey Mulligan- An Education(as Jenny Miller)
Gabourey Sidibe- Precious(as Claireece Jones)
Meryl Streep- Julia & Julia(as Julia Child)
Best Supporting Actress
Mo'Nique- Precious(as Mary Lee Johnston)
Penelope Cruz- Nine(as Carla Albanese)
Ver Farmiga- Up In The Air(as Alex Goran)
Maggie Gyllenhaal- Crazy Heart(as Jean Craddock)
Anna Kendrick-Up In The Air(as Natalie Keener)
Best Original Screenplay
The Hurt Locker- Mark Boal
Best Adapted Screenplay
Precious- Geoffrey Fletcher
Best Animated Feature
Up- Pete Docter
Best Foreign Language Film
El Secreto de Sus Ojos(Argentina) in Spanish- Juan Campanella
Best Documentary(Feature)
The Cove- Luois Psihoyos and Fisher Stevens
Best Documentary(Short)
Music By Prudence- Roger Ross Williams and Elinor Burkett
Best Live Action Short
The New Tenants- Joachim Black and Tivi Magnusson
Best Animated Short
Logorama- Nicolas Schmerkin
Best Original Score
Up- Micheal Giachinno
Best Original Song
The Weary Kind(from Crazy Heart)- Ryan Bingham
Best Sound Editing
The Hurt Locker- Paul Ottosson
Best Sound Mixing
The Hurt Locker- Paul Ottosson and Ray Beckett
Best Art Direction
Avatar- Rick Carter
Best Cinematography
Avatar- Mauro Fiore
Best Make-up
Star Trek- Barney Burnam
Best Costume Design
Young Victoria- Sandy Powell
Best Fim Editing
The Hurt Locker- Chris Innis and Bob Murawski
Best Visual Effects
Avatar- Joe Letteri,Richard Baneham and Andrew Jones
hope you guys sprak some debate:wub:
http://www.fm-base.co.uk/wiki/Up_in_the_Air_(film)